Nowości w ISO 01 Jan 2024

Nowelizacja normy ISO 9001:2015 – Co przyniesie 2025 rok?

ISO 9001, po raz pierwszy opublikowana w 1987 roku, przeszła już kilka rewizji, z najnowszą wersją opublikowaną w 2015 roku.

W sierpniu 2023 roku, komitet techniczny ISO/TC 176 SC2 podjął decyzję o rewizji normy ISO 9001 dotyczącej systemów zarządzania jakością. Ta decyzja, opublikowana 3 sierpnia 2023 roku, zapowiada zmiany w przyszłej wersji normy, mającej ukazać się w 2025 roku. Rewizja ta ma na celu dostosowanie normy do aktualnych wyzwań i trendów w zarządzaniu jakością.

Link do ogłoszonej decyzji: https://committee.iso.org/sites/tc176sc2/home/news/content-left-area/news-and-updates/iso-9001-ballot-results.html 

Główne aspekty nowelizacji:

Głosowanie nad rewizją: W wyniku głosowania, 36 członków komitetu opowiedziało się za rewizją, 25 przeciwko, a 17 wstrzymało się od głosu.

Zakres rewizji: Rewizja ma obejmować dostosowanie do nowych aspektów, takich jak odporność, zarządzanie łańcuchem dostaw, zarządzanie zmianą, zrównoważony rozwój, radzenie sobie z ryzykiem i wiedza organizacyjna.

Zachowanie podstawowej struktury normy: Podstawowa struktura normy (High-Level Structure, HLS) ma zostać zachowana, jednak zostanie zastąpiona nową zharmonizowaną strukturą (HS), analogicznie do rewizji normy ISO/IEC 27001:2022.

Przyczyny rewizji: Zmiany w środowisku biznesowym, takie jak rosnąca złożoność, dynamika oraz wykorzystanie nowych technologii są głównymi przyczynami konieczności dokonania rewizji.

Harmonogram rewizji: Zrewidowana wersja normy ISO 9001:2015 ma zostać opublikowana w grudniu 2025 roku. Pierwszy projekt rewizji nie jest jeszcze dostępny.

Nowe tematy w zarządzaniu jakością Rewizja ma skupić się na takich aspektach, jak zrównoważony rozwój, cyfryzacja i globalna niepewność. Grupa robocza odpowiedzialna za rewizję będzie pracować nad innowacjami, które zdefiniują przyszłe zarządzanie jakością.

Rewizja ISO 9001:2015 to odpowiedź na dynamicznie zmieniające się środowisko biznesowe. Nowelizacja ma na celu dostosowanie normy do aktualnych wymagań i wyzwań, z którymi muszą się mierzyć organizacje. Biorąc pod uwagę ciągłość i niezawodność jaką charakteryzuje się historia ISO 9001, możemy oczekiwać, że zmiany te przyczynią się do jeszcze skuteczniejszego zarządzania jakością w przyszłości.

 

Jeśli chcesz, aby w miarę postępu prac aktualizacyjnych Twój głos był słyszalny, skontaktuj się z Krajową Organizacją Normalizacyjną lub organizacją łącznikową.

 

Autor artykułu


Łukasz Kowalski

Broker certyfikacyjny

Certiget.

Łukasz Kowalski to profesjonalista z bogatym doświadczeniem, zdobytym podczas pracy w jednej z najbardziej renomowanych jednostek certyfikujących na świecie – British Standards Institution (BSI). Jego kariera w BSI dała mu unikalną perspektywę na procesy certyfikacyjne oraz bezcenną wiedzę na temat przygotowywania ofert handlowych dopasowanych do potrzeb czołowych firm w biznesie. Dodatkowo, Łukasz Kowalski posiada doświadczenie w udzielaniu doradztwa firmom implementującym systemy zarządzania. Bogate doświadczenie i głęboka wiedza branżowa powoduje, że Certiget pod przywództwem Łukasza jest partnerem, na którym przedsiębiorcy mogą polegać w procesie porównywania ofert certyfikacji ISO.


Podziel się tym artykułem

Polecane z tej kategorii